اموزش کار با دستگاه پله
پله پیمایی یا پله نوردی نوعی ورزش برای سلامتی انسان است که به انجام آن بسیار توصیه شده است. از زمانی که دستگاه پله نوردی وارد عرصه تجهیزات خانگی شد، تبدیل به یکی از محبوب‌ترین تجهیزات ورزشی خانگی و باشگاهی شده است. در حال حاضر رایج‌ترین دستگاه پله، نوع متحرک آن است که شباهت زیادی به بخشی از پله‌های برقی فروشگاه‌ها دارد. 
بخش بزرگی از طرفداران این دستگاه زنان هستند زیرا در شکل‌گیری عضلات ران و باسن تاثیر بسزایی دارد. افرادی که هدفشان کسب آمادگی جسمانی برای شرکت در مسابقات اسکی، کوهنوردی، راهپیمایی، دو و البته پله نوردی است نیز علاقه ویژه‌ای به آن ابراز می‌کنند. تمرین با پله‌های متحرک، کالری سوزی زیادی دارد و گزینه مناسبی برای دوندگان و راهپیمایانی است که مایل به یک روز دوری از جاده و تردمیل هستند.
اما آیا پله نوردی سبب حجیم شدن عضلات پا نیز می‌شود؟
واقعیت این است که عملا هر نوع فعالیت ورزشی که آرام و با فشار زیاد انجام شود منجر به افزایش حجم عضلات می‌شود.
اگر به طور ژنتیکی ران‌هایی حجیم دارید باید به هر نحو ممکن با آن مقابله کنید که البته از نظر خیلی‌ها هم مسئله قابل توجهی نیست. پله نوردی برای کالری سوزی، تقویت عضلات پا و افزایش توانایی در بالا رفتن از پله‌های واقعی راهی بسیار عالی است.
شاید تازه‌کاران از پله نوردی خوش‌شان نیاید، زیرا اصلا تفریحی نیست. اگر واقعا تازه‌کار هستید حتی برای ۵ دقیقه و با کمترین شتاب هم روی دستگاه دوام نمی‌آورید. در چنین شرایطی برای افزایش توان و قدرت‌تان می‌توانید از دستگاه‌های دیگری مثل تردمیل یا دوچرخه ثابت، استفاده کنید.
فواید کار با دستگاه پله نوردی
فواید قلبی و عروقی
پله نوردی ضربان قلب را بالا می‌برد در نتیجه منجر به جذب بالای اکسیژن می‌شود. در نتیجه اکسیژن رسانی به عضلات فعال را سرعت می‌بخشد. اگر پله نوردی به شکل منظم انجام شود، مدت زمانی را که برای اکسیژن رسانی به ماهیچه‌ها مصرف می‌کند استقامت قلبی عروقی فرد را افزایش می‌دهد. این کار توانایی فرد را در حفظ نیروی بدنی برای فعالیت‌های روزانه بالا می‌برد.
بهبود عضلانی
پله نوردی فرم‌دهی به عضلات اصلی پایین تنه را به خوبی انجام می‌دهد. برای لاغری و قدرتمندتر شدن این عضلات از بهترین ابزارهایی که می‌توانید در دست داشته باشید پله نوردی است. این دستگاه با مقابله کردن با جاذبه زمین هنگام بالا رفتن از آن نیروی بیشتری را بر عضلات پاها وارد می‌کند. و این مقابله منجر به کالری سوزی و عضله‌سازی در پاها می‌شود.
افزایش متابولیسم
پله نوردی عضلات بزرگ و کلیدی مانند، گلوتئال، همسترینگ و چهارسر را مستقیما تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین ترتیب، در زمان استراحت نیز متابولیسم بدن افزایش یافته و کالری سوزی ادامه پیدا می‌کند.
همچنین با پله نوردی سلول‌های میتوکندری در بدن شما افزایش می‌یابد، این سلول‌ها حاوی انزیم‌های چربی سوز  و هوازی هستند که در حالت استراحت نیز فعال می‌باشند. این کار موجب بالارفتن متابولیسم بدن می‌شود.
مهارت‌یابی در روش استفاده از دستگاه پله و استپرها می‌تواند کار دشواری باشد. گاهی اوقات تازه کاران قبل از عادت کردن به ریتم پله نوردی خود را بی‌حال نقش بر زمین می‌یابند. در بعضی از موارد پله نوردی می‌تواند منجر به آسیب دیدن زانو نیز شود. برای به حداقل رساندن احتمال بروز چنین مشکلاتی سعی کنید برای تقویت عضلات جلو و پشت ران خود اقدام کنید.
فیلم آموزشی زیر نحوه کار با دستگاه را در حالت‌های مختلف نمایش می‌دهد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای