طناب زدن برای لاغری، کاهش وزن و تناسب اندام
طناب زدن یا طناب زنی ورزش کاملی برای بدن است، به ویژه برای عضلات ران و ماهیچه‌های ساق پا بسیار عالی است. هم زمان، روی شکم، بازو و ماهیچه‌های باسن نیز اثر می‌گذارد.
طناب زدن یکی از بهترین ورزش‌های هوازی است اگر در هر دقیقه بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ طناب بزنید، در هر ساعت ۷۲۰ کالری می‌سوزانید و این میزان دو برابر سوخت کالری در ورزش‌هایی مانند تنیس و والیبال است. طناب زنی حتی در مقایسه با دویدن هم کالری بیشتری می‌سوزاند. علاوه بر این، نیازی به بیرون رفتن ندارید و می‌توانید در هرمکانی آن را انجام دهید؛ آب و هوای بد هم نمی‌تواند برنامه تناسب اندام شما را مختل کند.

 

نحوه طناب زدن برای لاغری و کاهش وزن
در این بخش نحوه صحیح طناب زدن برای لاغری و نکات ویژه آن آموزش داده می‌شود:
قبل از شروع طناب زدن، با گذاشتن پاها بر روی طناب و نگه داشتن دستگیره‌ها آن را تنظیم کنید. طناب را تا جایی کوتاه کنید که چاله زیر بغل شما را لمس کند.
اگر قصد طناب زدن برای لاغری دارید، از یک طناب با کیفیت استفاده کنید.
کفش‌های مناسب ورزش بپوشید، کفش مخصوص دویدن بهترین گزینه است. البته طناب زدن با پای برهنه باعث استحکام بیشتر پا می‌شود.
برای طناب زدن حداقل به یک فضای 1.5 در 2 متر نیاز دارید. پس اگر این ورزش را در منزل انجام می‌دهید، فضای لازم را ایجاد کنید.
هنگام طناب زدن بایستی مچ شما به صورت دورانی چرخیده ارتفاع پاهایتان هنگام پرش نباید زیاد باشد.
دست‌ها و شانه‌های خود را نچرخانید و دنبال پیدا کردن نوعی ریتم باشید.
خانم‌هایی که قصد طناب زدن را دارند بهتر است از یک سینه بند محکم استفاده کنند. زیرا در حین ورزش سینه‌ها خیلی تکان می‌خورد و ممکن است به مرور باعث صدمه زدن به ماهیچه‌های سینه شود و افتادگی آنها شود. 
روش‌های مختلف طناب زنی
1- طناب زنی دوبل
معمول ترین نوع این ورزش پریدن دوبل است. این روش اغلب با سرعت بالا انجام می‌شود و کالری بیشتری را می‌سوزاند. شدت پرش‌های دوبل می‌تواند با توجه به سرعت و میزان پرش متفاوت باشد؛ پاهای خود را به طور کامل از زمین بردارید و یا فقط به اندازه کافی از طناب عبور دهید.
بالا پریدن باعث کاهش سرعت طناب زنی می‌شود، اما برای ماهیچه‌ها خوب است. از طرف دیگر، کند و تند بودن سرعت طناب زنی برای استقامت خوب است.
طناب زنی دوبل

 

2- طناب زنی کراس
طناب زنی کراس حداقل شدت را دارد. این سبک اغلب در ورزش با شدت بالا در زمانی که فرد نیاز به ورزش هوازی دارد انجام می‌شود.
وضعیت برای طناب زنی کراس مثل طناب زنی دوبل است با این تفاوت که طناب دوبل هر دو پا را به طور همزمان و کراس یک پا را درگیر می‌کند.

طناب زنی کراس

3- طناب زدن به روش تک ساق
طناب زنی تک ساق یک سطح پیشرفته طناب زنی است که به تعادل خوبی نیاز دارد و وزن بدن بیشتر بر روی یک پا است. این کار باید بعد از این باشد که فرد بتواند طناب دوبل و کراس را به خوبی انجام دهد. برای آماده کردن خود می‌توانید تمرین‌های افزایش تعادل، مثل ایستادن برای یک دوره طولانی با یک پا انجام دهید که به تعادل نیاز دارند را انجام دهید.
برای شروع یک پا را بلند کنید و روی زانو خم کنید. سپس شروع به پریدن با یک پا روی زمین کنید، ابتدا با یک پا و سپس پای دیگر طناب بزنید. پرش با پا باید به آرامی و با تمرین انجام شود.
طناب زنی تک ساق
طناب زنی کالری اضافی را می‌سوزاند و شما را لاغر می‌کند. همچنین برای رسیدن به نتایج بهتر می‌توانید این ورزش را روزانه انجام دهید. طناب زنی روزانه به مدت 20 دقیقه برای افزایش سلامت قلب و کسانی که می‌خواهند وزن کم کنند کافی است، همچنین مهارت‌های دویدن فرد را نیز بهبود می‌بخشد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای