در حال بارگذاری...

محاسبه‌گر BMI

بین 2 تا 80 سال
بین 50 تا 250 cm
بین 5 تا 300 kg

* توسط: ARNI

توضیحات شاخص BMI

شاخص توده بدن یا بی ام آی (BMI)، یکی از ساده‌ترین روش‌های محاسبه کمبود وزن و یا چاقی است.BMI  در واقع به شما می‌گوید به ازای هر سانتی‌متر از قدتان چند گرم وزن را حمل می‌کنید، هر چه وزن بیشتری در ارتفاع قد کمتری متمرکز شده باشد، BMI شما بالاتر و هر چه وزن بیشتری در طول ارتفاع قد بیشتری گسترده شده باشد، BMI  شما پایین‌تر خواهد بود.
قد و وزن، دو فاکتور مهم تعیین وزن مناسب و ایده‌آل هستند. برای افراد بالای 19 سال و غیر ورزشکار و غیر معلول روش محاسبه BMI مطابق نسبتی است و در آن وزن برحسب کیلوگرم، تقسیم بر مجذور قد برحسب متر می‌گردد و حاصل این تناسب شاخص توده بدنی یا همان BMI بدن می‌باشد که با تفسیر آن می‌توان میزان تناسب قد و وزن را تشخیص داد.
برای مثال فرض کنیم قد شما ۱۸۰ سانتی‌متر و وزن شما ۷۵ کیلوگرم است.
قد شما برحسب متر :   1/80
توان دوم قد شما :   3/24 = 1/80 × 1/80
شاخص توده بدن شما:   23 = 3/24 ÷ 75
در صورتی که  BMI  شما بیش از ۲۵ باشد، نشان دهنده مقداری اضافه وزن است. اگر این مقدار بیش از ۳۰ باشد، توصیه می‌کنیم برای کاهش وزن اقدام کنید.
با استفاده از این محاسبه‌گر از وضعیت اضافه وزن و یا کمبود وزن خود با خبر شوید. همچنین این نرم‌افزار با توجه به مشخصات شما وزن ایده‌آل را هم برایتان محاسبه می‌کند.
در بسیاری از منابع علمی تفسیر شاخص توده بدن برای زنان و مردان با یکدیگر تفاوتی ندارد اما در برخی منابع دیگر روشی متفاوت برای زنان درنظر گرفته شده به این شرح که بانوان می‌توانند به عدد بدست آمده از شاخص BMI یک واحد اضافه نموده و سپس درلیست تفسیر BMI، وضعیت اضافه وزن و کمبود وزن خود را تعیین کنند.
برای سنین بین 2 تا 19 سال نیز از تصویر زیر استفاده کنید. به این صورت که عدد محاسبه شده BMI را در محور عمودی و سن کودک یا نوجوان خود را در محور افقی، یافته و سپس محل تلاقی این دو نقطه را بدست آورید. به این ترتیب، وضعیت سلامت وزن کودک در حال رشد شما مشخص می‌شود.

محاسبه شاخص توده بدن

 

محاسبه کدام یک بهتر است؟ شاخص توده بدن یا درصد چربی بدن.

بین متخصصان بهداشت و سلامت بحث‌هایی وجود دارد که آیا بهتر است درصد چربی بدن را محاسبه کنیم یا شاخص توده بدن (BMI). پژوهش‌های اخیر به نفع استفاده از جدول درصد چربی بدن به عنوان شاخص سلامت کلی است. مجله امریکایی تغذیه بالینی حاکی از آن است که محاسبه درصد چربی بدن یک فرد رهنمود بهتری برای سنجش ریسک ابتلا به بیماری‌های مزمن است. علت‌اش این است که BMI بین وزن عضلات و وزن چربی تمایزی قائل نمی‌شود.
هم‌چنین مطالعات دیگر نشان داده‌ است که محاسبه درصد چربی بدن رهنمود بهتری برای تشخیص فرد سالم و فرد چاق است. مثلا، یک فرد می‌تواند شاخص توده‌ بدنی خوبی داشته باشد، اما اگر بافت چربی مقدار زیادی از وزن کلی او را تشکیل دهد، باز هم ممکن است فرد در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن باشد.
یک پژوهش نشان داده است درصد چربی بدن نسبت به وزن کلی نیز می‌تواند به شناسایی افرادی که بیش‌تر در معرض خطر بیماری قلبی عروقی هستند کمک کند.
اکنون می‌توانید از “شاخص توده چربی نسبی” برای تعیین میزان چاقی استفاده نمایید. این نرم افزار با توجه به مشخصات و ابعاد بدن شما درصد چربی و محدوده تناسب آن را برای شما محاسبه می‌کند.
اگر چربی بدنتان بالا است یا اضافه وزن دارید، هر چه زودتر با کمک ورزش و رژیم مناسب غذایی برای کاهش وزن اقدام کنید.
شاخص توده چربی نسبی بدن
موفق باشید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۵ رای
همرسانی:
لينک اين صفحه کپي شد! مي‌توانيد در دايرکت اينستاگرام آن را پيست و ارسال کنيد.
با عشق توسط:
نوشته شده در: خرداد 1397


بحث و گفتگو

موضوع: محاسبه شاخص توده بدن (BMI) برای کودکان و بزرگسالان


 1. مهدی

  عالی عالی

  3
  0
  شهریور 1401 پاسخ
 2. نازلی

  سلام خسته نباشین خیلی دقیق و کاربردی بود ممنون از زحماتتون

  1
  0
  فروردین 1401 پاسخ
 3. Pouria

  بااختلاف بهترین وب سایت تناسب اندام، دمتون گرم

  1
  0
  فروردین 1401 پاسخ

نظر دهید

اگر نظر و یا سوالی دارید حتما برای ما بفرستید.

  محاسبه شاخص توده بدن (BMI) برای کودکان و بزرگسالان


 1. مهدی

  عالی عالی

  3
  0
  شهریور 1401 پاسخ
 2. نازلی

  سلام خسته نباشین خیلی دقیق و کاربردی بود ممنون از زحماتتون

  1
  0
  فروردین 1401 پاسخ
 3. Pouria

  بااختلاف بهترین وب سایت تناسب اندام، دمتون گرم

  1
  0
  فروردین 1401 پاسخ
 • صفحه اصلی
 • صفحه اخبار
 • سامانه تناسب اندام ؟
  در این سامانه به شما آموزش می‌دهیم تا یک برنامه علمی و حرفه‌ای تناسب‌اندام مخصوص خودتان داشته باشید.
 • ارسال نظر
 • ثبت امتیاز
 • همرسانی
 • با ثبت امتیاز، ارسال نظر و اشتراک‌گذاری مطالب از ما حمایت کنید
  ×

  لطفا زبان صفحه کلید خود را به انگلیسی تغییر دهید!

  صفحه اصلی صفحه اخبار
  روز / شب آموزش‌های کاربردی > مکمل‌ها > تغذیه و رژیم > حرکات تمرینی > برنامه‌های تمرینی > وسایل و دستگاه‌ها > تناسب‌اندام برای بانوان > مجموعه نکات تناسب‌اندام اخبار و اطلاعات > چاقی و لاغری > تغذیه و مکمل > ورزش و سلامتی > ابزار و تکنولوژی روز > رویدادهای تناسب‌اندام - درباره ما - ارتباط با ما - همکاری با ما
  ×