تمرین با توپ بوسوبال
این روزها دغدغه مهم زندگی بعضی از خانم‌ها این است که چربی‌های اضافی بدن‌شان را از بین ببرند و به کمک رژیم‌های مختلف به لاغری برسند. متخصصان تغذیه معتقدند ورزش کردن در کنار رژیم، سرعت لاغری شما را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند در مدت زمان کوتاه‌تری به تناسب اندام برسید. اگر می‌خواهید به کمک یک ورزش جدید و باکلاس وزن کم کنید این‌بار سراغ توپ‌های بوسو بروید. 
این توپ‌ها که به‌تازگی راه‌شان را به باشگاه‌های ورزشی بازکرده‌اند، شکل جالبی دارند. نکته مهم اینکه ضمن ورزش با این توپ‌ها بیشتر عضلات بدن شما درگیر می‌شود و به این ترتیب می‌توانید روی چربی‌سوزی این ورزش جدید بیشتر حساب کنید. علاوه بر این کسانی که می‌خواهند بدنی انعطاف‌پذیر داشته باشند یا در فکر فرم‌دهی به بدن‌شان هستند هم می‌توانند از مزایای این ورزش بهره‌مند شوند.
بوسو از ورزش‌های جدید در باشگاه‌هاست که می‌توانید آن را برای تحرک بیشتر و کالری‌سوزی انتخاب کنید. این ورزش توسط فردی به‌نام دیوید وک در سال 1999 ابداع شد. توپ بوسو (Bosu Ball) شکل و شمایل جالبی دارد؛ یک سمت آن کاملا صاف بوده و روی زمین قرار می‌گیرد و سمت دیگرش نرم و انعطاف‌پذیر است که می‌توانید روی آن بنشینید یا حرکات ایستاده و خوابیده را به کمک آن انجام دهید. 
این ورزش برای چه کسانی مناسب است؟
اگر جزو افرادی هستید که می‌خواهند عضلات‌شان را تقویت کنند و به تعادل و انعطاف‌پذیری برسند، این ورزش شما را به نتیجه دلخواه‌تان می‌رساند. هنگامی که روی توپ می‌ایستید و حرکات را انجام می‌دهید مدام در حال تکان خوردن هستید. این حالت سبب انقباض عضلات و افزایش تعادل بدن شده و در نتیجه بدن به سمت کالری‌سوزی هدایت می‌شود. درواقع هنگام ورزش با این توپ بیشتر عضلات بدن درگیر تمرینات می‌شوند و همین موضوع به شما کمک می‌کند در مدت زمان کوتاه‌تری کالری بیشتری بسوزانید.
از این رو تمرینات با توپ بوسو برای افرادی که می‌خواهند به اندام متناسب و وزن دلخواه‌شان برسند هم مفید است. علاوه بر این می‌توانید بوسو را به تنهایی در کنار ورزش‌هایی مانند TRX و بدنسازی هم انجام دهید.
چند نکته در مورد انجام تمرینات با توپ بوسو
توجه داشته باشید حتما قبل از تمرین با توپ بوسو بدن‌تان را گرم کنید؛ مثلا می‌توانید بدن‌تان را با ورزش‌های هوازی (مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، دویدن و…) گرم کنید. 
اگر با ورزش میانه خوبی ندارید و به‌تازگی می‌خواهید تمرینات بوسو را شروع کنید حتما از یک مربی کمک بگیرید و از حرکات بسیار ساده شروع کنید چون تمریناتی که با توپ بوسو انجام می‌شوند حالت تعادلی دارند و بهتر است بدن تا حدودی از آمادگی جسمانی مناسبی برخوردار باشد. 
در صورتی‌که هدف شما این است که به کمک بوسو به چربی‌سوزی برسید، حتما بعد از انجام تمرینات 20 تا 25 دقیقه ورزش هوازی انجام دهید.
ضمن انجام تمرینات به دم و بازدم‌تان توجه داشته باشید و نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید. 
برای کاهش وزن نسبت به میزان کالری مصرفی حساس‌تر باشید و مصرف قند‌های ساده و چربی‌های مضر را کاهش دهید تا به نتیجه مناسب برسید. 
تمرینات بوسو به روش‌های مختلفی انجام می‌شود و می‌توانید طیف وسیعی از حرکات را با توجه به وضعیت جسمانی، هدف از ورزش و البته توصیه‌های مربی دنبال کنید. با این وجود برای اینکه تمرینات در چربی‌سوزی و کاهش وزن تاثیر بیشتری داشته باشند، بهتر است هر حرکت را در سه ست 20تایی انجام دهید. در صورتی‌که می‌خواهید با کمک بوسو بدن‌تان را فرم دهید، توصیه می‌شود هر تمرین را در سه ست 10 تا 15 تایی به پایان برسانید. اگر هم هدف شما این است که با بوسو بدن‌تان انعطاف‌پذیر‌تر شود و حرکات تعادلی را بهتر انجام دهید، مدت زمان انجام هر حرکت را به‌تدریج بیشتر کنید. 

 

با این تفاسیر اگر از این ورزش جدید و متنوع خوش‌تان آمده و دوست دارید در خانه در کنار تردمیل و دوچرخه ثابت یا به عنوان یک وسیله ورزشی مستقل توپ نصفه نیمه‌ای هم داشته باشید شاید در مورد قیمت این توپ‌ها کنجکاو باشید. قیمت این توپ‌ها کمی گران است. از این رو قبل از خرید ابتدا این ورزش را در باشگاه‌های ورزشی امتحان کنید و اگر آن را از هر لحاظ پسندیدید و انجام تمرینات با آن برای‌تان میسر بود، نسبت به خرید این توپ‌ها اقدام کنید. از این توپ در کلاس‌های بدنسازی، ایروبیک و TRX هم به عنوان مکمل استفاده می‌شود.
فیلم آموزشی زیر نحوه انجام تمرینات مختلف را با توپ بوسو نمایش می‌دهد.
موفق باشید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای