سرشانه پارویی یا آپ رایت
حرکت سرشانه پارویی (عمودی) را می‌توان معادل حرکت نشر از جانب دانست که بر روی عضلات بخش مرکزی سرشانه فشار می‌آورند. اما در این حرکت عضلات کول بیشتر درگیر هستند و می‌توان به طور همزمان عضلات سرشانه و کول را تمرین داد.
سرشانه پارویی را معمولا به عنوان حرکت پایانی در تمرینات مربوط به سرشانه و یا به عنوان حرکت شروع کننده در تمرینات کول انجام می‌دهند. این حرکت به روش‌ها و حالات مختلفی قابل انجام می‌باشد اما بهترین و رایج‌ترین حالت آن به صورت ایستاده است که با هالتر، دمبل، سیم‌کش و دستگاه اسمیت انجام می‌شود. با استفاده از دستگاه اسمیت می‌توان تمرکز حرکتی بیشتری به وجود آورد.
مهم‌ترین نکته در انجام سرشانه پارویی میزان فاصله دست‌ها از یکدیگر است. در حالت استاندارد فاصله دست‌ها از یکدیگر چه با هالتر و دمبل به اندازه عرض شانه‌ها است. اگر این فاصله کمتر از عرض شانه‌ها باشد فشار بیشتری روی عضلات کول و چنانچه به حالت عریض و بیش از عرض شانه‌ها باشد بخش پشتی سرشانه‌ها نیز درگیر خواهند شد.
نکته دیگر کشیدن وزنه به بالا به صورت مستقیم تا نزدیکی زیر چانه است. قوس دادن به وزنه هنگام اجرای حرکت با هدف تمرکز بر عضلات کول کار خطرناکی است و احتمال آسیب دیدگی مفاصل شانه را به دنبال خواهد داشت.

 

مطابق تصاویر آموزشی، فرم و دامنه اجرای حرکات را بدرستی بیاموزید.
موفق باشید.

سرشانه پارویی با هالتر
سرشانه پارویی با هالتر
سرشانه پارویی با دمبل
سرشانه پارویی با دمبل
سرشانه پارویی با دستگاه اسمیت
سرشانه پارویی با دستگاه اسمیت
سرشانه پارویی با کابل
سرشانه پارویی با کابل

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای