آموزش دستگاه زیر بغل سیمکش قایقی
زیربغل قایقی یکی از بهترین حرکات برای تقویت عضلات زیربغل و پشت است که به دلیل تشابهش به پارو زدن زیر بغل قایقی نامیده می‌شود. این تمرین را با دستگاه مخصوص آن انجام می‌دهند که به شکل سیم کش – وزنه در باشگاه‌ها وجود دارد اما همگی کارکردی مشابه داشته و در آنها به حالت نشسته وزنه به سمت شکم و سینه کشیده می‌شود. با استفاده از دستگاه زیربغل قایقی کلیه عضلات پشت تا حد زیادی درگیر و تقویت می‌شوند. همراه ما باشید تا در ادامه با تصاویر متحرک به آموزش کار با این دستگاه فوق العاده بپردازیم.
انواع دستگاه زیربغل سیمکش قایقی
برای شروع، روبروی دستگاه نشسته و با هر دو دست دستگیره را نگه دارید. توجه کنید که بهترین شکل استفاده از این دستگاه به حالت دست جمع است. بیشتر از 10 مدل دستگیره برای اتصال به کابل سیمکش وجود دارد که هرکس بنابر میل و اهداف شخصی می‌تواند یک مدل را انتخاب کند! اما در مورد این دستگاه بخصوص معمولا دستگیره هفتی یا وی شکل (V tipe) بهترین گزینه است.
در حالت دست جمع تمرکز فشار بر عضلات بخش داخلی زیر بغل و مرکز پشت متمرکز می‌شود. مزیت اصلی دستگاه سیمکش قایقی نشسته نسبت به سایر دستگاه‌ها و حرکات مشابه، حالت ایستگاهی آن است که اجازه می‌دهد با حداکثر پایداری و قدرت بتوان تمرین کرد. بی جهت نبوده که آرنولد شوارزنگر برای پرورش عضلات زیربغل خود از این دستگاه بعنوان گزینه کلیدی در تمرینات خود استفاده می‌کرده است.
پاهایتان را به اندازه عرض شانه‌هایتان از یکدیگر باز کنید. این حالت شروع حرکت است. سپس در حالیکه که کمرتان را صاف نگه داشته‌اید، دستگیره را به سمت عقب کشیده و در انتهای حرکت لحظه‌ای مکث کنید و سپس به آرامی و با کنترل به حالت اول برگردید.

 

مطلب مرتبط: آموزش کار با دستگاه قایقی (رووینگ – ROWING)

 

دو حالت مختلف برای اجرای حرکت وجود دارد:
حالت استاندارد: در این حالت کمر در یک راستا و ثابت قرار می‌گیرد و فقط دست‌ها به سمت جلو و عقب کشیده می‌شوند.
حالت کششی: در این حالت کمر حین انجام حرکت به سمت جلو متمایل شده و سپس در انتهای حرکت به حالت مستقیم قرار می‌گیرد. این مدل مورد علاقه آرنولد نیز بوده است!
نکته: اگر از دستگیره میله صاف استفاده می‌کنید، گرفتن دستگیره به حالت مچ برعکس (کف دست به سمت بالا باشد) تاحدودی باعث افزایش فشار و تمرکز بر عضلات داخلی و مرکزی پشت می‌شود. می‌توانید از این ترفند برای تنوع بخشیدن به تمرینات خود استفاده کنید و نتایج بهتری بگیرید.
موفق باشید.

حالت کششی
حالت کششی
حالت استاندارد
حالت استاندارد

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۲ رای