اموزش حرکت پلانک (تخته)
حرکت پلانک یا تخته؛ یک تمرین استقامتی است که در آن باید یک وضعیت سخت را برای مدت زمانی مشخص حفظ کرد. این حرکت نه تنها حرکتی فوق‌العاده برای عضلات شکم است، بلکه عضلات قسمت‌های دیگر بدن را نیز تقویت می‌کند.
پلانک به چند صورت مختلف انجام می‌شود، روش معمولی و مرسوم همان حالت شنای سوئدی است که هم می‌توان روی دست و هم روی آرنج انجام داد. حتی می‌توانید حرکت پلانک را اصلاح کنید چه تازه شروع به ورزش کرده باشید و چه ورزشکار حرفه‌ای باشید، این حرکت به راحتی با سطح توانایی شما تطابق پیدا می‌کند. اگر تازه کار هستید می‌توانید انواع ساده آن را انجام دهید و مدت زمان کمتری در این حالت بماید. برای مثال ۱۵ ثانیه زمان مناسبی است. هرچه پیشرفته‌تر می‌شوید، سعی کنید حرکت را سخت‌تر کنید. خیلی زود خواهید توانست بیش از یک دقیقه در این حرکت باقی بمانید.
حرکت پلانک فواید بسیاری دارد:
انجام حرکت پلانک وضعیت بدن را بهتر می‌کند. این حرکت به بهتر شدن طریقه ایستادن و وضعیت بدن کمک می کند. پلانک علاوه بر عضلات شکم، بر قسمت کمر، سینه، شانه‌ها، و گردن نیز تاثیر می گذارد. تقویت این عضلات به شما کمک می‌کند شانه‌هایتان را به سمت عقب و سینه‌تان را صاف به سمت جلو نگه دارید. همچنین به شما کمک می‌کند صاف بایستید و برای مدت طولانی صاف بنشینید.
تمرین پلانک تعادل و انعطاف بدن را افزایش می‌دهد. یکی از دلایلی که پلانک را به یکی از بهترین حرکت‌ تبدیل کرده است این است که شما را وادار می‌کند تا عضلات شکم را تا حد ممکن درگیر کنید تا تعادلتان حفظ شود. به ویژه انجام دادن پلانک پهلو و پلانک با دست و پای کشیده، باعث می‌شود حفظ تعادل شما بهتر شود.

 

مطابق تصاویر ترتیب انجام حرکات، فرم و دامنه حرکتی مناسب را بیاموزید.
موفق باشید.

پلانک با چرخش باسن
پلانک با چرخش باسن
پلانک پهلو کششی
پلانک پهلو کششی

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای