مکمل BCAA (آمینو اسید شاخه‌ای)
آمینو اسید زنجیره‌ی شاخه‌ای (BCAA) از سه آمینوی ضروری از جمله ال لوسین، ال ایزولوسین، و ال والین ساخته شده است. این آمینوها ضروری هستند چون بدن قادر نیست انها را از سایر آمینو اسیدها تفکیک کند بنابراین برای حفظ سلامتی بدن باید مقدار کافی از آنها مصرف شود.
همچنین در قالب مکمل BCAA میتواند با مواد غذایی سرشار از پروتئین مصرف شود مثل گوشت قرمز، جوجه، ماهی، تخم مرغ، پروتئین وی، آجیل، عدس و لوبیا.
BCAA مکمل معروفی است. علاوه بر افزایش قدرت و حجم عضله تحقیقات بسیاری نشان داده‌اند که این مکمل در ریکاوری عضلات و رشد عضله و همچنین منبع انرژی برای سلول‎های عضله حائز اهمیت می‌باشد.
دلایل مصرف
1- حدود ۳۵ درصد از آمینو اسید بافت عضلات را تامین می‌کند و می تواند بعنوان منبع انرژی سوخت شود.
2- طی تحقیقات انجام شده محققان نشان دادند مصرف امینو اسید قبل و بعد از تمرین بخصوص تمرینات با شدت بالا نتایج فوق العاده‌ای را در برداشته است.
3- نشان داده شده BCAA تاثیر مکمل‌های پروتئین را در طول دوره ریکاوری بعد از تمرین دارد چون BCAA می‌تواند به گلوتامین تبدیل شود. همچنین نشان داده شده که امینواسیدها سطح گلوتامین را حفظ می‌کنند. این اثر نه تنها برای ریکاوری عضلات مفید است بلکه سطح ایمنی بدن را نیز بالا می‌برد.
4- ال لوسین توانایی قابل توجهی برای تحریک رشد عضلات، بهبود قدرت و افزایش ظرفیت تمرینات قدرتی دارد. مصرف دوز بالای ال لوسین (همراه با آمینو اسید و کربوهیدرات) بعد از جلسه تمرینی موجب بهبود عملکرد در جلسات بعدی تمرین می‌شود.
5- مصرف BCAA علاوه بر ترمیم و رشد عضلات همچنین درد عضلانی پس از تمرین را کاهش می‌دهد.
6- سوخت ساز انرژی را در سلول‌های عضلات بالا می‌برد همچنین فعالیت سنتز آنزیم‌های پروتئین عضلانی را افزایش می‌دهد که در تحریک فرایند رشد و ریکاوری کمک کننده است.
7- عوامل موثر در آتروفی عضلانی را در طول دوره ریکاوری تنظیم می‌کند و اطمینان می‌دهد که سلامتی عضله بوسیله ترمیم کمتر از حد مطلوب به خطر نمی‌افتد.
8- زنجیره‌ی شاخه‌ای است که کار تبدیل هر امینو اسید را به انرژی در طول تمرینات شدید آسان می‌کند. هر چه BCAA بیشتری در عضلات موجود باشد از انرژی بیشتری استفاده می‌کنند و تجزیه سلول‌های عضلانی کند می‌شود و مانع از دست رفتن عضله می‌شود.
9- ترکیب BCAA با ورزش مقاومتی موجب سنتز پروتئین می‌شود زیرا موجب تحریک عضله سازی می‌شود. BCAA، گلوتامین، آلانین و آسپارات همگی برای انرژی وارد بافت عضله می‌شوند و نشان داده شده، عضلات BCAA را برای تامین انرژی در طول تمرین می‌سوزانند.
10- اگر شما بخاطر آسیب یا بیماری مجبورید از ورزش دور بمانید، BCAA از دست رفتن عضلات را به حداقل می‌رساند. حفظ بافت عضلات بدون برای حفظ متابولیسم شما حتی موقعی که ورزش نمی‌کنید می‌تواند بسیار مفید باشد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای