مصرف پودر پروتئین
این روزها هر ورزشکاری درباره مصرف مکمل‌های ورزشی چه در رسانه‌ها و چه اماکن ورزشی چیزهای شنیده است. پودر پروتئین یکی از مکمل‌های است که به عنوان یک مکمل غذایی محبوب شناخته می‌شود به همین خاطر به سادگی در دسترس است. اما پودر پروتئین چیست؟ آیا فقط مخصوص بدنسازها است یا دیگر ورزشکاران نیز می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند؟
پودر پروتئین چیست؟
پودرهای پروتئینی بر اساس ماده اصلی تشکیل دهنده آن، انواع مختلفی دارند، مانند پروتئین آب پنیر، سویا و کازئین. می‌توان گفت پروتئین آب پنیر (Whey) بیشتر مورد استفاده است، چون می‌توان آن را یک پروتئین کامل دانست چرا که شامل همه ۹ آمینو اسید ضروری می‌باشد.
علت مصرف پروتئین تأمین پروتئین مورد نیاز بدن برای سوخت و ساز و همچنین فعالیت ورزشی است. در بیشتر موارد می‌توان با مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین این نیاز را تأمین کرد. اما در برخی موارد نیز این امکان شاید وجود نداشته باشد و یا فرد بخواهد از منبع کامل پروتئین بهره ببرد در نتیجه به مصرف پودر پروتئین روی می‌آورد.
چرا باید پروتئین مصرف کنیم؟
1- وقتی در حال رشد هستید
بدن یک نوجوان به دلیل اینکه در سن رشد است و اگر فعالیت ورزشی نیز داشته باشد، نیاز بیشتری به مصرف پروتئین دارد تا هم نیاز سوخت و ساز بدنش تأمین شود و هم فعالیت ورزشی که دارد. این می‌تواند یکی از دلایل باشد.
2- وقتی به تازگی ورزش را شروع کرده‌اید
طبیعتاً در چنین شرایطی بدن شما نیاز بیشتری به پروتئین خواهد داشت، این بدین معنی نیست سریعاً سراغ پودر پروتئین بروید، بلکه منظور میزان پروتئین دریافتی است.
3- وقتی تمرین می‌کنید
اگر در طول هفته چند روز را به تمرین کردن اختصاص می‌دهید، بدن‌تان به پروتئین بیشتری نیاز خواهد داشت.
4- وقتی که دوران درمان آسیب را طی می‌کنید
ورزشکارانی که دچار آسیب‌های ورزشی شده‌اند، برای درمان آسیب به پروتئین بیشتری نیاز دارند.
5- اگر گیاهخوار هستید
کسانی که گیاهخوار هستند؛ منابع مهم پروتئینی مانند گوشت، مرغ، ماهی و گاهی لبنیات و تخم مرغ را مصرف نمی کنند. بنابراین اگر از منابع گیاهی پروتئین نیاز به طور کامل استفاده نکنند نیاز بیشتری به مصرف پودر پروتئین دارند.
اکثر آمریکایی‌ها ۱۵ درصد کالری روزانه شان از پروتئین تأمین می‌شود. همچنین برای ساخت یک پوند عضله که برابر است با ۴۵۳ گرم، بدن تنها به ۱۰ تا ۱۴ گرم پروتئین اضافه در طول روز نیاز دارد. یعنی اگر شما یک مکمل پروتئین تهیه کردید که دوز مصرف آن زیاد بود، نباید در مصرف زیاده روی کنید چرا که مصرف زیاد آن می‌تواند برای کلیه و کبد آسیب‌زا باشد.

 

منبع: علم ورزش

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای