چربی سوز ونوستات
برخی برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‏‌آل، به دنبال سریع‌ترین راه ممکن هستند بدون اینکه عوارض آن را در نظر بگیرند و چه راهی راحت‌تر از مصرف قرص‌های چربی سوز؛ آن هم قرص ونوستات! تحرک نداشته باشید و لاغر شوید! به گفته برخی از متخصصین قرص ونوستات نسبت به سایر قرص‌های چربی‌سوز کمترین عوارض را دارد و مورد تأیید نیز است. بنابراین در این مطلب به طور کامل در خصوص این دارو توضیح می‌دهیم.
این قرص‌ها چطور چربی را می‌سوزانند؟
برخی از این داروهای به اصطلاح قرص چربی سوز، داروهایی هستند که موجب تجزیه‌نشدن چربی‌ها در روده شده و باعث تولید اسهال چرب می‌شوند. البته این داروها در طولانی مدت باعث دفع ویتامین‌های محلول در چربی شده و فرد را با سوء تغذیه روبه‌رو می‌کند. گروه دیگری از داروهای چربی سوز هم هستند که مهار‌کننده جذب چربی دارند و باعث می‌شوند چربی وارد چرخه سوخت بدن نشود اما به‌طور کلی داروهای چربی‌سوزی که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برند چند مشکل ایجاد می‌کنند که بی‌احتیاطی و ناآگاهانه مصرف کردن آنها می‌تواند موجب مرگ شود.
چربی سوزها به طور خاصی طراحی شد‌ه‌اند تا به شما دوز مناسب از مواد مختلف برای کمک به چربی سوزی را بدهند. اما این بدان معنا نیست که با استفاده بیشتر، نتایج بهتری خواهید دید.
چربی‌سوز ونوستات (Venustat)
همانطور که اشاره شد، خیلی‌ها به دنبال ساده‌ترین راه برای کاهش وزن هستند، وزنی که در طول چند سال افزایش یافته است را می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان از دست بدهند و به اندام ایده‌آل برسند. از میان انواع و اقسام قرص‌های چربی سوز که هر کدام نیز ساختار و شیوه اثرگذاری متفاوتی دارند، قرص چربی سوز ونوستات بییشتر در کانون توجه قرار دارد.
داروی اُرلیستات (Orlistat) با نام‌های مختلفی مانند زنیکال (Xenical) و در ایران با نام ونوستات تولید می‌شود. ونوستات یک مهار‌کننده برگشت‌پذیر آنزیم لیپاز است که با برقراری پیوند با این آنزیم، آن را غیرفعال می‌کند. بنابراین از هیدرولیز چربی تری‌گلیسرید به شکل قابل جذب (اسید چرب و مونوگلیسرید) جلوگیری می‌کند. ونوستات با مهار  آنزیم لیپاز از جذب یک سوم چربی‌های موجود در غذا جلوگیری می‌کند.
قرص ونوستات (venustat) با مهار آنزیم‌های چربی سبب عدم هضم چربی می‌شوند و این چربی‌های گوارش نیافته از بدن دفع شده و لاغری اتفاق می‌افتد.
عملکرد ونوستات
مکانیسم اثرگذاری این دارو بر این اساس است که با اشتها کاری ندارد و چربی هم نمی‌سوزاند، بلکه در سطح دستگاه گوارش مانع جذب یک سوم چربی غذا می‌شود. یعنی غذایی را که مصرف می‌کنید، این قرص مانع جذب چربی در بدن می‌شود، در واقع این قرص همراه با غذا، درصد زیادی از چربی غذا را دفع می‌کند. یعنی از افزایش وزن جلوگیری کرده و باعث تعادل وزن می‌شود.
از آنجا که این دارو معمولا جذب بدن نمی ‌شود، جزو دسته داروهایی است که عوارض جانبی کمی دارد. این می‌تواند یک خبر خوب باشد، اما قطعا در روند جذب ویتامین‌های محلول در چربی نیز تأثیر منفی دارد.
چربی‌هایی که تجزیه و جذب نشده‌اند، باعث دفع مدفوع پر چرب شده و بوی بسیار زننده‌ای ایجاد می‌کنند. در ارتباط با مقدار چربی موجود در غذا، احتمال ایجاد سر دردهای شدید و دل دردهای طاقت فرسا در ۶ درصد مصرف کنندگان وجود دارد. در ضمن به علت اختلال در جذب ویتامین‌های محلول در چربی که شامل ویتامین‌های A ،D ،K و E است (در واقع جذب ویتامین‌های E و D و A و k در مصرف‌ کنندگان این قرص ‌ها صورت نمی ‌گیرد) باید دو ساعت بعد از مصرف ونوستات نسبت به مصرف مکمل‌های مولتی ویتامین اقدام شود.
عوارض ونوستات
همانطور که گفته شد اولین مشکل، عدم جذب ویتامین‌های محلول در چربی است، حال اگر قرار باشد فردی در کوتاه مدت از این قرص استفاده کند، دچار مشکل نخواهد شد، اما اگر در دراز مدت مورد استفاده قرار گیرد، عوارض جانبی رخ خواهد داد.
از آنجا که استفاده از این دارو، باعث کاهش قند خون می‏‌شود، بنابراین باید تغییرهایی در مصرف انسولین و داروهای پایین ‏آورنده قندخون بیماران دیابتی ایجاد کرد و به همین دلیل مصرف این دارو در این بیماران توصیه نمی‌‏شود.
این دارو موجب افزایش خون ‌ریزی ماهیانه در خانم‌‌ها در اثر اختلال در انعقاد خون به علت کمبود ویتامین k می‌‌شود. در مجموع: اسهال، مدفوع چرب، بی اختیاری یا تکرر مدفوع، جمع شدن گاز در شکم، دردهای شکمی، اختلالات عادت ماهیانه از عوارض جانبی ونوستات می‌باشد. به‌طور کلی مصرف این داروهای چربی سوز برای کودکان، زنان باردار یا شیرده، افراد مبتلا به دیابت، فشارخون بالا، کلسترول بالا، بیماری‏‌های قلبی-عروقی و پرکاری تیرویید توصیه نمی‏‌شود.
برخی بررسی‌ها نشان داده است استفاده از این دارو برای طولانی مدت خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود از این دارو تا حد نیاز و به اندازه تعادل و زیر نظر پزشک استفاده شود.
روش مصرف
این دارو به تنهایی نمی‌تواند تأثیر چشمگیری داشته باشد، بنابراین مصرف آن باید به صورت سه بار در روز همراه غذا و به همراه رژیم غذایی مناسب و ورزش باشد.
موارد منع مصرف
کسانی که مشکل تیروئید دارند و از داروی لووتیروکسین استفاده می‌کنند. کسانی که کمبود ویتامین دارند، خصوصا ویتامین‌های محلول در چربی، کسانی که به علت بیماری قلبی عروقی داروی وارفارین مصرف می‌کنند، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، کسانی که مشکل نفرون‌های کلیه دارند و یا کبد چرب دارند، حتما این دارو را با کسب اجازه از پزشک مصرف کنند. در دوران شیردهی نیز منع مصرف دارد. در صورت ابتلا به بیماری‌های کیسه صفرا یا سندرم سوء جذب مزمن توصیه می‌شود از این قرص استفاده نکنید.
اگر قصد کاهش وزن دارید، راه اصولی و صحیح کنترل وزن را بیاموزید و منابعی که باعث دریافت انرژی مازاد می‏‌شوند را بشناسید. سالم‌ترین راه برای کاهش وزن و یا جلوگیری از افزایش وزن، فعالیت ورزشی منظم و رژیم غذایی صحیح است. این داروها حتی اگر مورد تأیید نیز باشند به هیچ عنوان به تنهایی نمی‌توانند باعث کاهش وزن شوند، بلکه باید در کنار رژیم غذایی و فعالیت ورزشی مصرف شود.
این راه‏ حل‏‌ها کوتاه مدت و تجاری هستند مگر در مواردی خاص و برای مدت زمانی کوتاه. کارشناسان مصرف قرص ونوستات را در موارد خاص یا چاقی‌های شدید به عنوان یک روش‏ کمک کننده در دفع چربی تجویز می‌کنند نه به عنوان یک روش اساسی و همیشگی.
موفق باشید.
منبع: علم ورزش

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای