ورزش با حلقه لاغری (هولاهوپ)
امروزه در اکثر باشگاه‌های ورزشی برای رسیدن به بدنی خوش‌فرم، شکمی صاف و سلامت عمومی بدن از حلقه لاغری استفاده می‌شود. هولاهوپ یک تمرین کامل برای کل بدن و قاتل چربی‌های شکم است که باعث تراشیده شدن کمر و تقویت عضلات شکم می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهند که تمرین با حلقه لاغری باعث از بین رفتن چربی‌های احشایی بدن می‌شود، چربی‌های که بسیار سخت از بین میروند و برای سلامت قلب و عروق ضرر دارند. بسته به هدف، مدت زمان و روش استفاده از هولاهوپ متفاوت است اما برای شروع می‌توانید 5 دقیقه هنگام صبح و 5 دقیقه انتهای روز این ورزش را انجام داده و با گذشت زمان این مدت را در مجموع به یک ساعت افزایش دهید.
فواید تمرین با حلقه لاغری یا هولاهوپ
بر اساس تحقیقات انجام شده تمرین با این حلقه لاغری حدود ۳۰ عضله از بدن را به کار می‌گیرد. عضلات نواحی شکم، مایل شکمی، کمر، باسن، ران‌ها، اندام‌های فوقانی و تحتانی را بکار می‌گیرد. بر اساس گزارش انجمن ورزش آمریکا یک ساعت ورزش با حلقه لاغری حدود ۴۰۰ کیلوکالری انرژی مصرف می‌کند. این مقدار مصرف انرژی اگر در حین تمرین با حلقه هولاهوپ، اندام‌های فوقانی و تحتانی هم مشغول انجام تمرین باشند، می‌تواند به بالای ۶۰۰ کیلوکالری برسد.
بنابراین ورزش با حلقه لاغری سبب باریک شدن کمر، سفت شدن شکم و فرم دهی به عضلات پا و باسن نیز خواهد شد.
نحوه انتخاب حلقه لاغری
اگر در استفاده از حلقه لاغری یا هولاهوپ مبتدی هستید و هنوز روش‌های استفاده از آن را یاد نگرفته‌اید، بهتر است حلقه‌ایی بزرگ انتخاب کنید. حلقه‌های کوچک‌تر به خاطر نیاز به هماهنگی و آمادگی عصبی عضلانی بیشتر برای شما مشکل خواهد بود. برای تشخیص اندازه حلقه کافی است یک طرف حلقه را روی زمین بذارید و طرف دیگر در مقابل ناف شکم قرار بگیرد. این مقدار اندازه برای شروع مناسب است.
دو نوع حلقه هولاهوپ وجود دارد
1- حلقه هولاهوپ وزنی، که برای افزایش قدرت و استقامت عضلات بدن و برای ورزشکاران حرفه‌ای توصیه می‌شود.
2- حلقه‌های هولاهوپ ساده و بدون وزن، که برای افراد مبتدی مناسب است. قطر دایره حدود ۱۰۱ سانتی‌متر برای کمر و حدود ۹۰ الی ۱۰۰ سانتی‌متر برای اندام‌های فوقانی و تحتانی مناسب است.
آموزش ورزش با حلقه لاغری
تمرینات متعدد و مفرحی با حلقه هولاهوپ با دست، پا و کمر برای تقویت کل بدن و چربی سوزی وجود دارند. برای شروع ورزش با حلقه لاغری بهتر است از تمرین اصلی و اساسی هولاهوپ یعنی چرخش دور کمر شروع کنید. بعد از فرا گرفتن این تکنیک و احساس راحتی در انجام آن، قدم بعدی انجام حرکات پیچیده‌تر و ترکیبی است که تمامی بدن را بکار می‌گیرد.
 چرخش رو به جلو
حلقه را در قسمت پایینی کمر با دو دست نگه دارید، دست‌ها باید مقابل یکدیگر در دو طرف حلقه باشند. حلقه را به قسمت پایینی کمر بچسپانید و پاها باید به اندازه عرض لگن باز باشند. پای چپ کمی جلوتر از پای راست و زانوها نیز کمی خم باشند.
با دست‌ها، موافق عقربه‌های ساعت چرخشی به حلقه بدهید و همزمان با چرخش حلقه، کمر را به عقب و جلو نوسان دهید تا حلقه به چرخش خود ادامه دهد.
 چرخش طرفی
در حالی که اندازه پاها از اندازه شانه بیشتر است، بایستید و پاها را مقابل هم و در یک راستا قرار دهید. همانند تمرین قبل حلقه را بچرخانید با این تفاوت که حین چرخش، کمر را موافق حلقه به چپ و راست حرکت دهید. هنگام انجام هولاهوپ سعی کنید عضلات شکم سفت، شانه‌ها و سینه بالا باشند.

 

این حرکات را به خوبی یاد بگیرید و پس از آن سعی کنید، هم زمان با چرخش حلقه به دور بدن حرکت اسکوات یا لانج را نیز انجام دهید.
موفق باشید.


لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای