پروتئین وی خوب
پودر پروتئینی‌تان را چگونه انتخاب می‌کنید؟
آیا به توصیه دوستتان گوش می دهید و همان چیزی را تهیه می کنید که او می‌گوید؟ و یا به فروشگاهی مراجعه کرده و زیباترین و جذاب‌ترین بسته‌بندی را انتخاب می‌کنید؟
آیا می‌دانید با مصرف صحیح و به جای پروتئین وی می‌توانید علاوه بر افزایش حجم عضلات، وزنه‌های سنگین‌تری را حین تمرین بلند کنید؟ اما همه این پروتئین‌ها چنین تاثیری ندارند
هم اکنون در بازار مکمل‌های ورزشی در کنار پروتئین‌های وی بسیار عالی، انواع پودرهای بی‌خاصیت هم وجود دارند. بنابراین تشخیص این دو نوع محصول برای ورزشکاران بسیار حیاتی است.
وی خوب
اولین و مهمترین مساله که باید بدانید این است مصرف پروتئین وی فواید و اثرات مثبت فراوانی روی بدنتان دارد. این پروتئین، منبع غنی BCAA است که شامل سه اسید آمینه لوسین، ایزولوسین و والین می‌باشد. این اسید آمینه‌ها نقشی موثر در عضله‌سازی و تامین انرژی لازم حین تمرینات دارند. پروتئین وی همچنین حاوی ریز پروتئین‌هایی مانند آلفا- لاکتالبومین، بتا- لاکتوگلوبولین ، لاکتوفرین، لاکتوپراکسیداز و فاکتورهای رشد متنوعی است که آنتی‌اکسیدان تولید کرده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش رشد و ریکاوری عضلات می‌شوند.
اما مهمترین ویژگی پروتئین وی که آن را در صدر جدول پروتئین‌ها قرار می‌دهد، سرعت جذب آن در بدن است. این پروتئین در کمتر از ۳۰ دقیقه تجزیه شده و آمینو اسیدهایش جذب بدن و سلول‌های عضلانی می‌شوند.
وی یکی از پروتئین‌های موجود در شیر است. برخی دیگر از مکمل‌های پروتئینی هم از شیر گرفته می‌شوند اما اگر تصور می‌کنید شرکت‌های سازنده مکمل‌های ورزشی، یک گاوداری مجهز هم برای گرفتن شیر گاوها و تولید محصولات پروتئینی‌شان دارند، سخت در اشتباهید.
تا دهه ۶۰ میلادی، پروتئین وی نوعی محصول فرعی صنایع پنیر سازی محسوب و برای تغذیه دام از آن استفاده می‌شد. اما با گذشت زمان، سازندگان به ارزش واقعی این فراورده پی برده و شروع به تصفیه و پالایش آن کردند.
هم اکنون سازندگان مکمل‌های ورزشی، پودر پروتئینی خام و بدون طعم را از تولید کنندگان مواد لبنی تهیه کرده و با افزودن رنگ ومواد طعم دهنده و همچنین اسید آمینه‌ها و آنزیم‌هایی برای تجزیه و جذب سریع این پروتئین به آن، محصول نهایی را آماده و روانه بازار می‌کنند.
گرچه پروتئین وی به خودی خود، بهترین نوع پروتئین برای ورزشکاران است اما کیفیت و کارائی محصولی که توسط شرکت‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود، به نوع و مقدار این پروتئین و نیز سایر موادی که به آن افزوده شده، بستگی دارد.
مسلما هدف ورزشکاران از تهیه پودر پروتئینی، جذب پروتئین است و نه کربوهیدرات و چربی. کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها را به راحتی می‌توانید از طریق مواد غذایی موجود در رژیم غذایی‌تان جذب کنید. پس هنگام خرید پروتئین، به جدول موجود بر روی بسته توجه کرده و پروتئین‌هایی را که دارای درصد بالایی از کربوهیدرات و چربی هستند را انتخاب نکنید.
مساله به همین جا ختم نمی‌شود. نکته دیگری که حتما باید به آن توجه کنید، جدول مواد تشکیل دهنده پودری است که می‌خرید. با استفاده از اطلاعات موجود در این جدول متوجه خواهید شد که آیا این محصول پروتئینی، مفید و موثر است و یا اینکه ارزش هزینه کردن را ندارد.
اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که این محصولات معمولا دارای چند نوع پروتئین وی هستند :
وی ایزوله، وی هیدرولیز شده و وی کنسانتره.
بهترین نوع پودر پروتئین وی، باید حاوی مقادیر بالایی از وی ایزوله و وی ایزوله هیدرولیز شده باشد زیرا این نوع، خالص‌ترین نوع پروتئین وی است. وی ایزوله هیدرولیز شده نیز متشکل از ذرات ریزتر وی ایزوله است تا هرچه سریعتر جذب سلول‌های بدن شود.
وی کنسانتره پالایش کمتری دارد و به همین دلیل هنوز کربوهیدرات‌های شیر در آن یافت می‌شود و در نتیجه درجه خلوص پروتئین را پائین می‌آورد. گرچه برخی از انواع وی کنسانتره، بین ۷۰ تا ۸۰ درصد پروتئین دارند اما در برخی دیگر این رقم به زیر ۳۵ درصد می‌رسد.
به همین دلیل شرکت‌های سازنده پروتئین وی بر روی محصولاتی که وی ایزوله دارند، مانور زیادی می‌دهند و دقیقا به همین دلیل قیمت این محصولات بیشتر از سایر انواع پروتئین‌ها است.
روش دیگری برای سنجش کیفیت پروتئین وی وجود دارد که البته مستلزم انجام نوعی عملیات ریاضی است. به این ترتیب که مقدار پروتئین موجود در هر وعده که بر روی جدول اطلاعات و ارزش غذایی محصول درج شده را بر مقدار هر وعده ( به گرم) تقسیم کنید. عدد بدست آمده باید حداقل ۸۰% باشد که میزان خلوص پودر پروتئینی شما را نشان می‌دهد.
با استفاده از این اطلاعات می‌توانید از کیفیت محصولی که تهیه کرده‌اید مطمئن شوید و برای رسیدن به بدنی عضلانی ، با خیالی راحت از آن استفاده کنید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای