ترکیب تمرینات هوازی با بدنسازی
بهترین روش درگیر کردن و ترکیب تمرینات هوازی با تمرینات بدنسازی به طوری که عضلات بدن بدون از دست دادن حجم خود کیفیت و بازده تمرینات را ارتقاء بخشند این است که اولا، به عنوان هوازی به آنها نگاه نکنید، این نوع تمرینات “تغییر وضعیت” نام دارند.
تغییر وضعیت بدن یک ابزار مناسب برای بهبود سیستم قلبی-عروقی بدن است، و این کار بدون از دست دادن حجم عضلات نیز امکان پذیر است. شاید تعریف بسیاری از ورزشکاران از تمرینات هوازی؛ پدال زدن بر روی الپتیکال یا دویدن بر روی تردمیل باشد. درست است، اما نحوه انجام آن بسیار مهم است.
به صورت معمول، تمرینات هوازی ساده با سیستم ایروبیک بدن کار می کنند. اما از طرف دیگر، تمرینات “تغییر وضعیت” به یک بازه سیستماتیک و منظم نیاز دارد تا بتواند باعث آغاز، کار کردن و فشار آوردن بر سیستم‌های تولید کننده انرژی شود تا سطح کلی تناسب قلب و عروق بدن افزایش پیدا کند.
بیاد داشته باشید:
در ورزش بدنسازی باید یک سطح تناسب خوب برای قلب و عروق بدن ایجاد کرد؛ تمرینات “تغییر وضعیت” یا به اصطلاح عامیانه هوازی، راه بهبود آن است. این حرکات هوازی می‌تواند شامل حرکات با وزنه و سریع بدنسازی یا دویدن‌های کوتاه اما سریع باشد، که برنامه‌ریزی بر انجام آنها به علاقه و توان بدنی شما بستگی دارد.
در واقع، اگر فیزیک بدنی شما در ابتدای شروع ورزش بدنسازی خوب باشد، با کمی تمرین می‌توانید عضلات بدن خود را بسازید. در حین تمرینات و حرکات بدنسازی بافت عضلانی ماهیچه‌ها به طور مداوم در حال پاره شدن و از بین رفتن هستند (شامل پارگی میکروسکوپی یا اندازه‌های بزرگتر است). برای تکمیل فرآیند حجم سازی و رشد عضلات، شما به یک تغذیه کامل نیاز دارید، چراکه مصرف کالری‌های زیاد و مفید در رشد عضلات و دور کردن چربی از آنها بسیار حائز اهمیت است.
اگر می‌خواهید در دوران بدنسازی در کنار انجام تمرینات هوازی حجم عضلات خود را افزایش دهید، نیاز دارید سیستم‌های ایروبیک و آناایروبیک بدن خود را تقویت کنید.
برای این کار ابتدا باید با سیستم‌های انرژی ساز بدن آشنا شویم.
بدن انسان سه سیستم تولیدکننده انرژی اصلی دارد، که همگی از موارد کلیدی در بهبود تناسب بازدهی قلب و عروق هستند:
1- آناایروبیک آلاکتیک
این سیستم در زمان کوتاه، انرژی بسیار زیادی تولید می‌کند (حدود 20 ثانیه) و باعث ارتقاء قدرت، سرعت و توان شما می‌شود. این سیستم از اکسیژن استفاده نمی‌کند، لاکتیک اسید نیز تولید نمی‌کند؛ هنگامی که 20 ثانیه پایان یافت، بدن به فاز آناایروبیک لاکتیک وارد می‌شود.
2- آناایروبیک لاکتیک
این سیستم برای فعالیت‌هایی که تا 1 دقیقه به طول می‌انجامد انرژی تولید می‌کند. اکسیژن مصرف نمی‌شود، ولی لاکتیک اسید بوجود می‌آید.
3- ایروبیک
این سیستم برای زمان‌های فعالیت طولانی مدتتر با تجزیه و بکارگیری کربوهیدرات‌ها، آمینواسید‌ها و اسیدهای چرب انرژی تولید می‌کند. واضح است که ایروبیک به اکسیژن نیاز دارد و متناسب با شدت تمرینات می‌تواند باعث تولید لاکتیک اسید شود.

 

هر یک از موارد بالا هدف مخصوص به خود را دارد؛ اما مطابق با اهداف شما، بعضی از آن‌ها باید تحت استرس و فشار بیشتری قرار گیرند. برای وارد شدن به هر کدام از این فازها و تمرین دادن آنها باید از روش‌های متفاوتی استفاده کنید، که نیازمند تنظیم بین میزان تمرین، استراحت و حجم جلسات بدنسازی و فیتنس دارید.

 

تمرینات
اگر می‌خواهید در کنار تمرین هوازی یا در اصل تغییر وضعیت، حجم عضلات را بدون تغییر نگه دارید، این  تمرین را  2 یا 3 جلسه در هفته انجام دهید. اگر زمان زیادی را صرف انجام تمرینات هوازی کم شدت می‌کنید (بیش از سه بار در هفته)، به احتمال زیاد بدن خود را به هیچ یک از انواع فعالیت‌های قدرتی که باعث حفظ حجم عضلات فعلی و پیشرفت رشد عضلات جدید می‌شود وارد نکرده اید.
همچنین، از فعالیت‌هایی که وضعیت بدن را تغییر می‌دهند و باعث بهبود فیتنس سیستم‌های تولید انرژی می‌شوند، چشم پوشی می‌کنید. شما می‌توانید با سیستم ایروبیک بدن کار کنید و در کنار آن حجم عضلات را افزایش دهید، اما به تمرین کردن در شدت‌های صحیح نیاز دارید.
اگر 3 روز در هفته از تمرینات هوازی باکیفیت و صحیح استفاده کنید، حجم عضلات حاصل از تمرینات بدنسازی از بین نمی‌رود، از طرفی 4 روز هوازی بی کیفیت در هفته تمرینات بدنسازی شما را بی‌نتیجه می‌کنند. بدن در حین تمرینات کم شدت هوازی حجم عضلات را کاهش می‌دهد تا با نوع تمرین تناسب پیدا کند (به همین دلیل است که دوندگان از تمرینات کم شدت هوازی بهره می‌برند، نه بدنسازان).
بنابراین،‌ اگر این سه تمرین هوازی مخصوص بدنسازی را در هفته انجام دادید، دو تای آنها باید باعث به چالش کشیده شدن سیستم‌های آناایروبیک آلاکتیک و آناایروبیک لاکتیک شود.
به این نکته توجه کنید که استفاده از بازه‌های زمانی کوتاه و انجام تمرینات سریع بهترین نوع هوازی برای طرفداران بدنسازی است، چراکه از حجم عضلات محافظت می‌شود.
این نوع تمرینات هوازی کوتاه و پرشدت در ابتدا با سیستم های آلاکتیک و لاکتیک کار می‌کند، ریکاوری بدن را بهبود می‌بخشد، توان بدنی را در حین حرکات بدنسازی بالا می‌برد، به عنوان یک سوخت اضافی عمل کرده، و انرژی شما را در باشگاه بدنسازی به بهترین شکل ذخیره می‌کند.
تمرین سوم باید بر روی قسمت ایروبیک متمرکز باشد، مانند دویدن بر روی تردمیل، پدال زدن بر روی دوچرخه ثابت اسپینینگ، شنا یا بوکس.
موفق باشید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای