اول چربی می سوزد یا کربوهیدرات
این روزها برای ورزشکارانی که اهل باشگاه رفتن هستند، روش‌های چربی سوزی با دستگاه‌های هوازی باعث سردرگمی‌شان شده است. بیشتر افراد مایل هستند از شیوه‌های ورزشی چربی سوزی با شدت متوسط استفاده کنند، با این تصور که بدین طریق چربی بیشتری خواهند سوزاند. با اینکه تا حدودی این مسئله صحت دارد اما کالری کلی که می‌سوزانید بسیار مهم تر از این است که چه کالری‌هایی را می‌سوزانید. اگر آگاهی داشته باشید که انرژی چطور مصرف می‌شود، نتایج بهتری از تمرین و ورزش‌تان خواهید گرفت و از آن لذت هم خواهید برد.
– منابع انرژی بدن
کربوهیدرات، چربی و پروتئین، سه نوع منبع انرژی هستند. تمام این سه نوع منبع باید پیش از این که بدن بتواند از آنها استفاده کند، طی فرایندی به انرژی تبدیل شوند. کربوهیدرات‌ها به عنوان اولین سوخت بدن سریع‌تر از همه به انرژی تبدیل می‌شوند، بنابراین بدن انسان، نیاز شدیدی به دسترسی آسان به کربوهیدرات‌های ذخیره شده به عنوان منبع اصلی انرژی‌اش دارد.
پس از اینکه یک وعده غذایی حاوی کربوهیدرات میل کردید، گلوکز آزاد شده از آن به گلیکوژن تبدیل شده و در عضلات و کبد ذخیره می‌شود. در روند مصرف انرژی با کربوهیدرات‌ها نیز سلول‌ها گلوکز(قند) ذخیره شده به شکل گلیکوژن در عضلات و کبد را تجزیه می‌کنند.
وقتی که منابع گلیکوژن بدن تخلیه شود، بدن سراغ چربی‌ها می‌رود، اما چربی به سرعت کربوهیدرات‌ها در دسترس قرار نمی گیرد و باید پیش از تبدیلش به انرژی، فرایندهای بیشتری رویش انجام شود.
– با اتمام منابع انرژی بدن، چه اتفاقی می‌افتد؟
همانطور که توضیح دادیم، اولین منبع، کربوهیدرات است و منبع دوم انرژی، چربی، اما وقتی این دو به پایان برسد در چنین شرایطی بدن از پروتئین برای تولید انرژی استفاده می‌کند، پروتئین نیز انرژی بسیار اندکی تولید می‌کند.
اما جالب است بدانید در این شرایط بدن به ناچار سراغ عضله می‌رود و برای تولید انرژی به اسیدهای آمینه‌ی عضله را تجزیه می‌کند، چون بر خلاف کربوهیدرات‌ و چربی‌ بدن اسیدهای آمینه را ذخیره نمی‌کند، یعنی تنها راه آزاد کردن اسیدآمینه به عنوان سوخت تجزیه عضلات است. جای نگرانی نیست، چون معمولاً تنها در حالت قحطی مثلاً گرسنگی شدید از پروتئین عضلات استفاده می‌شود.
– ایجاد توازن بین کالری دریافتی و کالری مصرفی با تمرینات هوازی و قدرتی
مبحث کالری دریافتی و کالری مصرفی بسیار مهم است. کالری‌های چربی، حین انجام تمرین با شدت پایین و ورزش طولانی می‌سوزند، اما کالری کلی که با این ورزش‌ها می‌سوزد، کمتر است. بنا به گفته جسیکا متیو، کارشناس فیتنس، در یک ساعت ورزش با شدت پایین، ۲۰۰ کالری سوزانده می‌شود که ۱۲۰ کالری آن از چربی است. با این حال، ورزش کردن با شدت بالا به مدت یک ساعت، ۴۰۰ کالری می‌سوزاند، که ۱۴۰ کالری آن از چربی است. این شیوه، کالری بیشتری از منبع چربی می‌سوزاند.
برای اینکه هم از منبع چربی کالری بسوزانید و هم از منبع کربوهیدرات، باید روش انجام تمرین‌تان، بصورت ترکیبی باشد، سرعت‌های متنوع داشته باشید، به تردمیل شیب سربالا دهید و از الپتیکال استفاده کنید. این کار جلوی حرکت یکنواخت در کاهش وزن و عملکرد ثابت را می‌گیرد چون اجازه نمی‌دهد بدن‌تان هر روز به ورزش و تمرین خاصی عادت کند و سازگار بدون پیشرفت بماند.
شدت متغیر در تمرینات، باعث بهبود و ارتقاء فرایند ترمیم بدن شده و این روند باقی می‌ماند. از دستگاه‌های متنوع هوازی استفاده کنید. یک برنامه دایره‌ای داشته باشید، مثلاً ۱۰ دقیقه تپه نوردی روی تردمیل، ۱۰ دقیقه دوچرخه ثابت و ۱۰ دقیقه الپتیکال. هر وقت که به باشگاه می‌روید، با دستگاه‌های متفاوتی کار کنید. فعالیت‌های دیگری هم داشته باشید مانند شنا، پیاده روی یا تنیس. همیشه بدن‌تان را به چالش بکشید و هر زمان که تمرین برای‌تان خیلی ساده شد، شدت را افزایش دهید.
۲ تا ۳ بار در هفته، برنامه تمرین قدرتی داشته باشید و روی گروه عضلانی اصلی تمرکز کنید. توده عضلانی بیشتر، یعنی کالری سوزی بیشتر حتی در طول استراحت. تمرین‌های ورزشی قدرتی زیادی وجود دارند که می‌توانید با وزن بدن‌تان انجام دهید. هرازگاهی از یک مربی خوب برای ایده یا روتین جدید کمک و راهنمایی بگیرید و یا در باشگاه با تجهیزاتی مانند باندهای کشی، دمبل و یا با وزن بدن تمرین کنید. همه این‌ها سطوح گوناگونی از شدت را برای سوزاندن کالری چربی و کالری کربوهیدرات به شیوه‌ای بهتر در اختیارتان می گذارند.
منبع: علم ورزش

 

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۰ رای