the best creatine supplements right now best creatine for muscle mass muscle relaxing tea vitamins to help metabolism nitric oxide benefits for men of l how speed up naturally ado - درباره میزان و مصرف مکمل‌های غذایی چه می‌دانید؟ چه کسانی باید مکمل مصرف کنند؟
امروزه بسیاری از افراد رژیم‌های غذایی دارند که مناسب با فعالیت‌های بدنی آنها نیست، برای مثال برخی از افراد فعالیت بدنی زیادی دارند اما انرژی مورد نیاز آنها توسط غذا تامین نمی‌شود، و برخی دیگر نیز بیش از اندازه‌ی مورد نیاز کالری استفاده می‌کنند.
هدف از تغذیه متعادل تامین انرژی و پروتئین همراه با تامین کلیه ریزمغذی‌ها (ویتامین‌ها و عنصرهای معدنی) برای حفظ سلامتی بدن در هر سن و سالی است. اما گاهی در زندگی بشر شرایطی پیش می‌آید که تامین نیازهای تغذیه‌ای ممکن است با یک رژیم غذایی معمول فراهم نشود. در چنین شرایطی به منظور ایجاد تعادل تغذیه‌ای و حفظ سلامتی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها، استفاده از مکمل‌های غذایی بهترین گزینه محسوب می‌شود.
⚠️ مصرف مکمل‌های غذایی برای چه گروه ها و تحت تاثیر چه شرایطی الزامی است؟
– نوزادان و کودکان
استفاده از قطره ویتامین D از بدو تولد و قطره آهن از زمان شروع غذای کمکی.
– دوران بلوغ
دوران بلوغ یکی از دوران‌های رشد سریع است. در صورتی که نتوانیم از طریق یک رژیم غذایی متعادل، نیازهای این دوره را تامین کنیم، استفاده از انواع مکمل‌ها برای این دوره ضروری است. مکمل آهن، روی، گاهی مولتی ویتامین‌ها یا مکمل‌های غذایی پروتئینی برای نوجوانانی که از منابع غذایی و حیوانی به اندازه کافی استفاده نمی‌کنند، ضروری است.
– دوران‌های بارداری و شیردهی
مکمل آهن برای دوره بارداری ضروری است. مکمل اسید فولیک پیش از بارداری توصیه می‌شود. در صورتی که وزن‌گیری مادر در دوران بارداری مناسب نباشد، مکمل‌های غذایی مناسب این دوره نیز لازم است. مادران شیردهی که رژیم غذایی متعادل ندارند، به منظور تامین شیر و حفظ سلامتی مادر به انواع مکمل‌های غذایی نیاز دارند.
– مصرف ناکافی شیر و فرآورده‌های لبنی
افرادی که به هر دلیل نتوانند از مقدار کافی لبنیات استفاده کنند، به مکمل کلسیم و بعضی از مواد مغذی دیگر موجود در لبنیات، نیاز دارند.
– افراد با شرایط کاری ویژه
افرادی که شب کارند یا به صورت شیفتی کار می‌کنند، افرادی که در معادن و دور از نور خورشید زندگی و فعالیت می‌کنند به مکمل ویتامین D و بعضی از ریزمغذی‌ها نیاز دارند.
– افراد میانسال و سالمند
این افراد بر حسب شرایط خاصی که با آن مواجه می‌شوند، به انواع مکمل‌ها نیاز دارند. به عنوان مثال معده بعضی از افراد سالمند قدرت تولید فاکتور ویتامین B۱۲ را از دست می‌دهد، در چنین شرایطی نیاز به مکمل تزریقی ویتامین B۱۲ وجود دارد.
– ورزشکاران حرفه‌ای
با توجه به نوع ورزش، مدت و شدت آن و دوره‌های طولانی تمرینات و مسابقات، نیازهای بدن شان با رژیم‌های غذایی معمولی تامین نمی‌شود. در چنین شرایطی استفاده از انواع مکمل‌ها برای آنها ضروری است.
– افراد با رژیم‌های غذایی نامتعادل
افرادی که رژیم‌های غذایی نامتعادل دارند، مثلا کسانی که از ماهی کافی در برنامه غذایی خود استفاده نمی‌کنند، استفاده از مکمل‌های امگا ۳ برای ایجاد تعادل تغذیه و حفظ سلامتی لازم است.
با توجه به موارد ذکرشده مشخص می‌شود که امروز در جهان استفاده از مکمل‌های غذایی جایگاه ویژه‌ای دارد.
امید است این مطلب راهنمایی روشنگر برای مصرف بهینه مکمل‌ها در سطح جامعه ما باشد.